top of page

Dnes o eseji Zory Hesové

Obrázek autora: MartinMartin

V pátečním Deníku N (jak jinak...) jsem narazil na strhující esej Zory Hesové. Zora Hesová pracuje jako politoložka a islamoložka, zabývá se ideologickými spory v současnosti a islámem v Evropě. Působí na Filosofické fakultě UK a na Filosofickém Ústavu AV ČR. Vede projekt OliPol, který zkoumá kulturalizaci politiky a dopady společenské polarizace na měnící pojetí lidských práv.


Ve své eseji rozvinula jednu zásadní myšlenku, která se přímo nabízí, pžestože ji málokdo dokáže takto identifikovat. Ty myšlenka je: "Změna je tu, a to nezvratně".


Mimo jiné píše:

"...Dnešní antiliberálové jsou totiž revizionisté, kteří disponují mnohem rozpracovanější a jednotnější politikou neoliberálního autoritarismu. Využívají neschopnosti předchozích, často liberálně-konzervativních vlád vypořádat se s výzvami systémové proměny ekonomiky a politické soutěže. Přinášejí transformaci státu směrem k autoritarismu opřenému o možnost spojit politickou moc ve státě a koncentrovaný ekonomický i mediální vliv.

Důvodem zmíněného popírání mohou být zdánlivě pomalé posuny, na které jsme si zvykli, ale které nás už dávno dovedly do zcela nových vod. V nich bude politika čím dál více konfliktní a symbolická, méně racionální a dlouhodobá a bude zneužívat a vyprazdňovat státní instituce a rozdělovat společnosti ještě více než samotná globalizace. Bude popírat rovnost a podkopávat soudržnost skrze protežování určitých ekonomických a voličských skupin a démonizaci jiných. ..."


Nebo: "... Pokud liberální hegemonie někdy existovala, už po ní nezbylo téměř nic. Znamenala by totiž onen zmíněný nevyřčený konsenzus ohledně základních hodnot, jako je občanská rovnost, a principů, jako jsou individuální lidská práva. Víru, že pomalu, ale neodvratně směřujeme k jejich naplňování skrze budování funkčních a inkluzivních institucí, jsme však už dávno ztratili.

Česko totiž tyto hodnoty a principy bez velkých fanfár popřelo už dávno. Nebylo schopné ratifikovat běžnou, banální, ale důležitou Istanbulskou úmluvu; odmítlo přijmout jediného sirotka z Řecka; systematicky zatěžuje méně výdělečné a ignoruje nutnost reformy zásadních institucí, nezabývá se přijetím legislativního rámce pro klimatickou adaptaci, neřeší segregaci školství a mnohé další dalekosáhlé problémy. ..."


A zejména tohle bylo lze tesat do kamene: "... Už to není jen Okamura a Babiš, ale česká vláda a všechny větší strany, kdo se chápe jinak, než bychom mohli očekávat od liberálů: místo práv a rovnosti mluví o tradici a slušnosti, staví spojenectví a geopolitickou mocenskou politiku nad principy a právo a rétoricky i pasivitou popírají nutnost ekologické transformace a sociální soudržnosti. ..."


Jako, ten článek bych sem mohl hodit celý - zkuste si ho přečíst. Pokud nemůžete (pravděpodobně bude za paywallem), tak by mne alespoň zajímalo, co si myslíte o tomto výše nastíněném.


Těším se na vaše názory.

N-joy



                                                                                                   nebo klasicky přes


 


9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Nepoučitelní

Jak na to?

Comments


Chcete zůstat v obraze?
Přihlaste si odběr novinek.

Vaše osobní data se zde používají pouze pro účely Vašeho přihlášení, pro účely Vaší registrace. Vaše data nepředávám žádným třetím stranám.

Děkuji za důvěru

© 2024-25 Martin Kubík

  • Bluesky_Logo_grey_edited
  • Grey Twitter Icon
bottom of page